Hiába a béremelés, a pedagógusok fele továbbra is 50 év feletti az általános iskolákban
A KSH friss adatokat közölt, hogyan alakult a pedagógusok korfája a 2023/2024-es tanévben. Aggasztó eredmények.
A KSH friss adatokat közölt, hogyan alakult a pedagógusok korfája a 2023/2024-es tanévben. Aggasztó eredmények.
Néhány héttel ezelőtt szinte felrobbantotta az internetet a miskolci Herman Ottó Gimnázium tantestületének fotója, azóta pedig számos budapesti és vidéki iskola készített hasonló felvételeket, hogy felhívják a figyelmet a pedagógustársadalom elöregedésénre és a pályakezdők hiányára.
Minden második pedagógus 50 év feletti, míg 30 alatti tanár, tanító alig van az iskolákban – erről a siralmas statisztikáról szervezett „élő diagramot” a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a Szalay utcában.
A legtöbb tanár, tanító és óvodapedagógus ötven feletti, de sok a nyugdíj előtt/után álló is – nagyjából ez derül ki azokból a fotókból, amelyek óvodákból, iskolákból érkeztek a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetéhez (PDSZ).
Eddig több mint 40 ezren látták azt a videót, amelyben egy tanító beszél őszintén arról, milyen igazából pedagógusnak lenni.
Nemzetközi összehasonlításban kevesebbet fegyelmeznek, sokat gyakoroltatnak és felkészültebbnek érzik magukat az átlagnál a magyar pedagógusok. A kiscsoportos és projektalapú feladatmegoldás ugyanakkor itthon még kevésbé jellemző - derül ki az OECD tanítási módszereket vizsgáló legújabb felméréséből, amelyet a hétfői Magyar Nemzet ismertet.
Magyarországon is egyre inkább idősödik a pedagógustársadalom - írja a szombati Magyar Idők az Oktatási Hivatal (OH) tájékoztatására hivatkozva, amely szerint az idei tanévben a tanítók átlagéletkora 46,6 év, míg a tanároké 46,9 év.